Jak správně zabalit strašilky nebo vajíčka na cestu

 

     K tomuto článku mě inspirovalo několik dotazů, ze strany méně zkušených chovatelů a také to, že ne jednou se mi stalo, že mi neznámý a méně zkušený chovatel poslal strašilky či vajíčka špatně zabalené a bohužel to ve většině případů špatně dopadlo.

     Existuje několik možností, jak vajíčka či strašilky správně zabalit na cestu. Nejdříve se budu věnovat posílání živých strašilek.

     Existují dva základní způsoby posílání strašilek. První způsob je, když posíláme strašilky tak, že přijdou chovateli hned do druhého dne (do 24h) poštovní služby EMS, Obchodní balík apod. A druhým způsobem je, když strašilky budou cestovat například  dva a více dní. Služba obyč.balík na dobírku, obyč.balík, doporučená zásilka či posílání živých strašilek do zahraničí. Při posílání strašilek do zahraničí putují třeba i 5 dní! A při špatném zabezpečení to ve většině případů nemusí dopadnout dobře. Pro poslání strašilek potřebujeme: různé plastové krabičky, potravu, kartonovou krabici, noviny či letáky na vycpání balíku, aby se plastové krabičky v kartonové krabici nepohybovaly a různé lepící pásky.

     Při posílání, když víme, že strašilky budou doručeny hned druhý den po podání zásilky na poštu, nám stačí dát na volno do plastové krabičky omyté kousky větviček potravy, udělat dírky a je hotovo. Omytá potrava stačí. Strašilky mají čerstvou potravu a zároveň vodu. Je důležité, aby se větvička s listy v plastové krabičce nepohybovala. Je dobré ji nějakým způsobem zafixovat nebo třeba přicvaknout sešívačkou za tvrdou část větvičky či listu. Pohybující se větvička by mohla strašilkám ublížit. Nikdy to s vodou nepřeháníme, aby se hlavně menší nymfy při transportu v krabičce neutopily. Krabičky musí být vždy pokud možno prostorné. Při posílání více jedinců, je lepší je rozdělit do více nádob.

     Když víme, že strašilky budou cestovat více dní, musíme je odpovídajícím způsobem na to připravit, respektive jim poskytnout odpovídající podmínky pro přežití. K tomuto způsobu budeme potřebovat kromě již zmíněných věcí i kousek alobalu a vatu. Vezmeme sestřihnuté větvičky, na jejich konec dáme kousek vaty, kterou namočíme, lehce zmáčkneme, aby odtekla přebytečná voda, obalíme alobalem a opět trochu zmáčkneme, abychom alobal upevnili. Tím vytvoříme jakousi nádobku s vodou a díky tomu ostružiny či jiná potrava déle vydrží. Nikdy nepoužívejte k obalení vaty lepící pásku. Je pro tento způsob nevhodná a díky vodě by mohlo dojít k uvolnění lepidla. Potom takto připravenou potravu umístíme do plastové krabičky a vše je potřeba dobře zafixovat, aby se větvičky s alobalem v krabičce nepohybovaly nebo je můžeme přes alobal přilepit ke stěně krabičky. A máme jakési malé přepravní insektárium hotové. Plastovou krabičku takto nachystanou či předešlým způsobem umístíme do kartonové krabice, kterou vypolstrujeme zmačkanými novinami nebo letáky. Vše je potřeba udělat důkladně, aby se krabička v krabici nepohybovala. Pohyb by mohl strašilkám ublížit. Nikdy nedávejte samotné strašilky jen do papírové krabice! Je to pro ně nebezpečné, vlhkost se tam neudrží a také by to pro ně bylo nebezpečné při pohybu balíku by si mohly ublížit. Na tento způsob poslání, jsou náchylné hlavně druhy, které vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost. Dostal jsem v takovéto podobě zabalené už bohužel několikrát strašilky a skoro nikdy to nedopadlo dobře! Stejnou zkušenost má i několik mých kamarádů chovatelů. A pokud balíček cestuje více dní, tak je špatný výsledek skoro jistý. Když strašilky nepříjdou mrtvé, tak alespoň tak oslabené, že zahynou za několik dní po transportu. Když už je

venku tepleji, tak můžeme do krabice udělat několik menších větracích otvorů. Při posílání v chladnějších obdobích roku či v zimě se větrací otvory do krabice nedělají, kvůli průniku chladného vzduchu do balíku. Dírky v plastových krabičkách uděláme vždy! To je samozřejmost. Při posílání strašilek v zimě si pomůžeme zateplením polystyrenem, materiálem na vycpávání zimních bund či jiným typem zateplovacích materiálů. Záleží na našich možnostech. Tyto materiály se hodí, když jsou venku větší mrazy kolem -5 až -10 stupňů. Nebo si můžeme pomoci větší vrstvou klasických novin, které také dobře izolují proti chladu (teploty kolem nuly) či dalším materiálem, který nám pomůže strašilky zateplit. Obyčejné letáky vyrobené z malinko jiného druhu papíru, než je klasický novinový papír nám v zimě nepomohou. Ty se hodí až v teplejším období.

     Vajíčka balíme rozdílným způsobem a také jejich zabezpečení, je jednodušší, než zabalení strašilek. K jejich správnému zabalení budeme potřebovat: plastové ampulky, zkumavky, víčko od petlahve či jiné nádobky odpovídající velikosti a tvrdosti, aby vajíčka ochránila proti mechanickému poškození. Lepící pásku, vatu, ubrousek nebo jiný materiál pro vycpání mezery uvnitř nádobky.

     Vezmeme si plastovou nádobku. Do ní na dno dáme kousek vaty nebo jiného materiálu, potom vajíčka a na vrch opět např. vatu. Vatu nebo jiný materiál můžeme navlhčit. Hlavně u druhů, které kladou do substrátu a jejich vajíčka vyžadují vyšší vlhkost. A potom krabičku uzavřeme. Tímto jsou vajíčka chráněna proti pohybu v krabičce a tím také zabezpečena proti mechanickému poškození. Víčko nebo vrch krabičky je dobré zalepit pro jistotu lepící páskou, aby nedošlo k otevření. Takto nachystanou krabičku s vajíčky umístíme do obálky s bublinkovou fólií či do malé kartonové krabičky, kterou vypolstrujeme přesně, jako když posíláme živé strašilky, aby nedošlo k pohybu krabičky v balíčku. V obálce k velkému pohybu nedochází, ale můžeme ke krabičce přidat kousky zmuchlaného papíru. Potom už nám stačí sepsat všechny potřebné tiskopisy a balíček či obálku zanést na poštu. 

     Teď něco málo k tiskopisům a posílání. Odesílatel(ten, kdo zásilku odesílá) se píše do levého horního rohu a adresát(ten, komu zásilku posíláme) se píše to pravého dolního rohu. Máme na výběr z několika možností, jak danou zásilku poslat. Záleží i na domluvě mezi chovateli. Zásilku můžeme poslat doporučeně či jako obyčejný balík. K tomu nám stačí jen podací lístek. Když posíláme na dobírku, tak kromě podacího lístku budeme potřebovat žlutočervenou poštovní dobírkovou poukázku typu C. Dalším způsobem poslání je obchodní balík nebo obchodní balík s dobírkou. Na obchodní balík existuje speciální tiskopis a to samé v případě expresní zásilkové služby české pošty jakou je služba EMS. EMS a obchodni balik zaručují dodání do 24hodin neboli do druhého dne. Také u těchto dvou rychlejších způsobů posílání potřebujeme podací lístek popřípadě i dobírkovou poukázku. Také je dobré na balík nalepit kousek bílého papíru s nápisem POZOR ŽIVÝ HMYZ!!! Nejlepší je nápis napsat nějakou dobře viditelnou fixou. To osobně dělám jen u balíků posílaných po ČR. Při posílání do zahraničí se toto nedělá. Posílání "strašilkářské" zásilky do zahraničí, je vždy dobré jakoukoliv zásilku ať se jedná o vajíčka či živé strašilky, poslat doporučeně. Tedy pro poslání do zahraničí nám stačí jen podací lístek a také je to nejlevnější.

     Když pro přežití strašilek nebo vajíček uděláme maximum, tak potom se nemusíme tolik bát, že by došlo k nějakým problémům. Ty mohou nastat ze strany např. Česke pošty, ale stává se to jen velmi zřídka. Záleží hodně na lidech na dané poště, jak se k balíkům chovají. Někde je to lepší a někde zase horší. Z vlastní zkušenosti mohu po poslání několika stovek zásilek, jak po ČR tak asi do dalších 15 zemí světa říci, že problémů jsem zažil naštěstí jen velmi málo. Vajíčka vydrží delší přepravu a proto je možné si je nechat poslat ze zahraničí nebo posílat do zahraničí. Také záleží na chovateli, jak a kdy vajíčka odešle a jak zásilku zabalí.

     Tento článek berte jako inspiraci, jak zabalit balíček se strašilkami nebo vajíčky a věřte, že fantazii se meze nekladou a každý chovatel má také jiné možnosti. Vždy musí být pro každého chovatele, který posílá strašilky nebo vajíčka nejdůležitější to, aby vše dopadlo dobře a zásilka byla doručena v pořádku. Pokud víme, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách a zásilka dorazila v pořádku, pak může být spokojenost na obou stranách. A to je to hlavní, co si všichni přejeme.

 

Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1 Plant 1